БЛОГ ПРО ВИНО. БОРДО

Ну хто з нас не чув про вина з регіону Бордо?! Ці вина часто стають культовими, за ними полюють колекціонери, а попит та мода на них ніколи не проходила. Чому так? Що у них такого особливого? Все це я постараюсь відкрити у 9-ти фактах про Бордо:

1.Історія Бордо як винного регіона почалась у 1 ст н.е під час римської епохи. Що правда у цей період місто носило назву Бурдігала. Саме в цей час було досить популярно будувати вілли та засаджувати їх виноградниками, що стало праобразом Шато.

home-4

2. Своїй популярності вина Бордо завдячують цікавому історичному випадку, а точніше постаті, яку звали Елеонора, вона була дочкою герцога Вільгельма Х Аквітанського, якому належало незалежне герцогство Аквітанське. В 1137 році вона виходить заміж за французького короля Людовіка VII і приносить свої землі як придане. Через 15 років вони розлучились і Елеонора практично одразу обвінчалась з Генріхом, сином графа Жоффуа Анжуйського. Через два роки після весілля Генріх стає нащадком англійської корони, а герцогство Аквітанське, в яке входить Бордоський регіон, стало володінням англійської корони. Після цієї події до цього регіону був проявлений великий інтерес, а бордосцям було даровано право на торгівлю без жодних податків. Вина Бордо лились рікою до туманного Альбіону і тоді почався розквіт регіону.

Nascita-matrimonio-e-incoronazione-300x180

3. Ми часто асоціюємо собі певні регіони чи країни з певним сортом винограду. У випадку з Бордо одним сортом тут не обійтись, для Бордо існує таке поняття як Бордоський купаж, він є як червоний так і білий. До червоного входять такі сорти як Каберне Совіньйон, Мерло, Каберне Фран та Пті Вердо. До білого Совіньйон Блан, Семільйон, Мюскаде. Те, що у Бордо існує купаж, склалось як історично, так і кліматично: у цьому регіоні досить нестабільний клімат, тому існують випадки, що якийсь із сортів може не дозріти і в такому випадку на «підстраховсці» будуть інші сорти. До того ж вони прекрасно доповнюють один одного як у ароматі, так і у смаку.

Bordeaux-Blends

4. Бордо – це досить великий регіон(один з найбільших у Франції), через свої розміри у нього досить багато різних теруарів з зовсім різними винами, тому важливо придивлятись з якого саме апеласьйона родом конкретна пляшка. Весь регіон можна розділити на 3 великих частини – це лівий та правий берег річки Жиронди та Антр-де Мер(регіон який лежить між розташувався річками). Насправді, таке розділення досить примітивне, адже всередині цих регіонів є дуже велика кількість ще менших апеласьйонів не подібних один на одного (перегляньте карту). Але навіть після такого розділення ви будете знати, що на лівому березі домінує сорт Каберне Совіньйон, а на правому – Мерло та Каберне Фран. Щодо регіону Антр-де-Мер, то там виробляють здебільшого непогані білі вина, які ідеально пасують до місцевих устриць.

bordeaux-wine-map-poster

5. Класифікація Бордо – це найстаріша винна класифікація, яка дійсна і до сьогодні. Вона датується 1855 р. і класифікує найкращі бордоські шато на 5 класів та має досить цікаву історію заснування. На всесвітній виставці сільського господарства у Парижі Наполеон III хотів показати всім велич французького вина і попросив Торгову палату Бордо скласти список найкращих вин регіону. Вона у свою чергу передає цю місію винним брокерам, які виступали посередниками між шато та негоціантами. Брокери були неупередженими так як отримували одинакові відсотки від обох сторін. Відчуваючи тягар відповідальності, який на них покладено, вони прийняли досить мудре рішення, використавши думку покупців, які голосували своїми грошима. Таким чином, брокери обрали 56 найдорожчих Шато Медока і одне Грава та розділили їх на 5 категорій.

classification1

6. Стиль бордоських вин не завжди був такий який є сьогодні. На початку свого існування їх назива була claret, яка походить від французького слова clairette(світленьке), адже вони були досить світлими у кольорі та легкими у смаку. І тільки у 18ст. , коли настав суттєвий прогресс у виноробстві і вина стали більш насиченішими та повнотілішими, у світі їх почали називати new French claret, адже це була нова версія уже відомого вина.

wine-stock

7.Клімат у регіоні Бордо атлантичний та досить м’який, літо не надто спекотне, а у зимку, навпаки, досить тепло та випадає багато дощів. Основна проблема Бордо – це осінні ливні, які можуть суттєво зіпсувати якість урожаю. Щодо грунтів, то тут також можна розділити регіон на дві частини: якщо на лівому березі більше гравію, то на правому більш глиняні та піщані грунти.

changement-climatique-et-déficit-hydrique-itk-vigne-en-appui-des-viticulteurs-bordelais

8. Солодкі вина Бордо є одними з найкращих у світі, хоч і залишаються у тіні слави червоного вина. Їх виготовляють за технологією Ботрітіс, яка полягає у своєрідному мікрокліматі, який утворюється теплою осінню. У осінні ранки на виноградники приходить туман, який приносить з собою благородну цвіль botryitis cinerea. Потрапивши на ягоду, вона висушує її та перетворює у родзинку, у результаті чого рівень цукру значно зростає і дає можливість створити солодкий шедевр. Найвідомішими апеласьйонами солодких вин у Бордо є Сотерн та Барсак. У світі з цими винами може посперечатись хіба що угорський Токай.

DSC_1123

9. Критики та рейтинги – це те без чого не можна уявити сучасне Бордо, адже вони мають для вин цього регіону колосальне значення. Хороша оцінка може піднести певне Шато та підняти ціну «до небес», а погана – просто знищити його. Одним з перших був Роберт Паркер, до якого підтягнулись Хью Джонсон, Дженсіс Робінсон, Оз Кларк, Джим Саклінг та інші.  Моя суб’єктивна думка, що не завжди потрібно сліпо довіряти рейтингам, хоча якщо ваші смаки з критиком збігають- це значно полегшить вам роботу.

1_123125_2152319_2208227_2227804_090925_drink_winetn.jpg.CROP.original-original

Бордо – це той регіон, про який пишуть книги, але я намагався втиснути в цю статтю найважливіші та найцікавіші речі. Можливо згодом ми ще поговоримо про цей регіон 😉

Читайте також – БЛОГ ПРО ВИНО. СУПЕРТОСКАНА


Мені буде цікаво почути Ваші думки в коментарі. Також приєднуйтесь до мене на Facebook
P.S.: Хочете отримувати нові цікаві статті першими, тоді підписуйтеся на блог !

 

 


Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s