Поїздка в Tokaj на Chateau Dereszla

Після поїздки в Токай, хочеться поділитись цікавими фактами про цей регіон

tokaj-189

tokaj-3

 

Для початку я розповім, чим саме унікальні вина з Токаю

Регіон Токай знаходиться в північно-східній Угорщині вздовж річки Бодрог, на місці злиття Тиси з Бодрогом .  Найкращі токайські виноградники розташовані на схилах гір від 100 до 400 м над рівнем моря, а історичний культурний ландшафт виноробного району  входить у всесвітню спадщину ЮНЕСКО. Цікаво, що регіон знаходиться лише за 100 км від кордону з Україною  і це дає змогу легко відвідати це прекрасне місце.

карта

Саме тут нас приймали наші друзі з виноробні Chateau Dereszla в обличчі їхнього менеджера з продажів та експорту Weiner Gáborа

tokaj blog-100

До речі, кілька років тому у них відкрилась нова виноробня, за кілька кілометрів від історичних погребів. Там виробляють всі сухі та напів солодкі вина, а з наступного року спробують зробити ігристе вино по традиційній методиці (на основі Фурмінту).

Processed with VSCO with a6 preset

Головний секрет токайських вин — особливий мікроклімат місцевості. Восени, під час дозрівання врожаю часто наступає період дощів та туманів. Саме в цей час виноградники вражає «благородна цвіль», через яку в наступний сонячний період зрілі ягоди не гниють, а заізюмлюються  вже на лозі. Завдяки цим ягодам ми куштуємо ці прекрасні вина.

tokaj blog-72

tokaj blog-77

Основними сортами винограду виступають Фурмінт (який є основним сортом регіону), Харшлевелю та Жовтий Мускат

tokaj-241

Основний тип вина в Токаї – це Токай Ассу (угор. Tokaji Аszu) — виробляється з винограду, ураженого благородною цвіллю Ботрітіс (Botrytis cinerea). Ця цвіль висушує ягоди винограду (вони стають схожими на  родзинки), який після цього називається Ассу. Завдяки цьому у ягодах підвищується концентрація соку і цукру. Далі виноград вручну збирають у спеціальні 25-ти кілограмові дерев’яні ємності, які мають назву Путоньйош (угор.puttonyos). Тепер замість традиційних дерев’яних корзин використовують пластикові корзини . Скільки таких корзин поклали в чан для бродіння, таку і класифікацію отримає вино (від  3 puttonyos до 6 puttonyos). Чим більша кількість Путоньйош -тим вино буде солодшим і багатшим у смаку.

3

5

Puttonyos

Ось так виглядає Путоньйош (угор.puttonyos)

Найвищим рівнем  токайських вин є Tokaj Eszencia – це унікальне вино, яке роблять лише з винограду ураженого благородною цвіллю.  Вручну зібраний виноград  доставляють на виноробню, де він під дією власної ваги пускає сік, з якого і виробляють це вино. Рівень цукру у такому вині часто перевищує 550г/л , тому сам процес бродіння проходить досить складно. Вино виходить наймовірно в’язке .  Згідно законодавством , Eszencia повинно пройти витримку в угорських дубових діжках на протязі 3-ох років, а після цього ще 2 роки у пляшках. Це унікальне вино виробляють з найстаріших виноградників у найкращі роки. У наших друзів з Chateau Dereszla останній вінтаж був ще у далекому 2000р.

8

tokaj blog-10

tokaj blog-21

Також, пропоную вам цікаві факти про регіон Токай, про які ви можете не знати

1.Токай всім відомий,  як регіон , де виробляють одні з кращих десертних вин у світі. А чи знали ви, що це чи не єдиний регіон , який знаходиться на території двох країн ? В Словаччині також є однойменний регіон Токай, але згідно з рішенням Європейського союзу,  вина з Словаччини не можуть називатись «Tokaji» , вони носять назву «Tokajský/-á/-é».tokaj blog-73

2.Унікальний сорт Kabar був виведений під час Совєту. Цей сорт – результат схрещення Харшлевелю і Бувє. Kabar має раннє дозрівання та товсту шкірку, яка захищає його від осінніх дощів. В Chateau Dereszla з нього роблять дуже цікаве вино з витримкою у дубових діжках на протязі 8міс.

tokaj blog-89

3.Своєю унікальною ароматикою вина Токаю , крім благородної цвіллі Ботрітіс (Botrytis cinerea) , повинні завдячувати також унікальним місцевим погреба, в яких витримуються бочки з вином. Там завжди стабільна температура 8-10 С, а стіни покриті м’яким темно-сірим грибком Cladosporium cellare , який харчується алкоголем, що випаровується з бочок та створює унікальний мікроклімат, який придає унікальну ароматику вину.

1

tokaj-123

tokaj blog-24

4.Цікаво, що повна назва регіону Токай-Хедьялья (угор Tokaj-Hegyalja) , проте так склалось, що його часто називають просто Токай(угор. Tokaj)). Сама ж приставка Хедьялья(угор. Hegyalja) із угорської означає передгір’я.

2

tokaj blog-82

5.Вино Szamorodni Száraz (сухий), як на мене, унікальне вино з Токаю, його роблять з грон, які не відокремлюють Aszu ягоди, а подрібнюють в загальній масі. Витримують таке вино не менше 2-ох років. А особливістю є те, що бочки не наповнюють повністю, залишаючи доступ повітря, завдяки чому вино швидше окислюється та набирає наймовірну Хересну ароматику. Такі вина можна зберігати щонайменше 20 років.

dereszla_szamo

tokaj blog-20

6.Варто також знати, що з 2010 р. в Токаї перестають випускати такі вина як  Aszú 3 puttonyos ,Aszú 4 puttonyos та Aszú Eszencia

tokaj blog-95

tokaj-268

До наступних подорожей !

Особливу подяку хочу висловити моїм друзям Ross&Helen , які зробили ці чудові фото (до речі, більше інформації з  нашої подорожі ви можете дізнатись на їхньому travel blog) а також нашому другу Weiner Gábor та виноробні Chateau Dereszla

Processed with VSCO with a6 preset

 

Читайте також – БЛОГ ПРО ВИНО. ЯК ДЕГУСТУВАТИ ПРАВИЛА І СЕКРЕТИ


Мені буде цікаво почути Ваші думки в коментарі. Також приєднуйтесь до мене на Facebook

P.S.: Хочете отримувати нові цікаві статті першими, тоді підписуйтеся на блог !


3 thoughts on “Поїздка в Tokaj на Chateau Dereszla

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s