В попередній статті ми дізнались про таке чудове вино як Порту, а у цій статті я розповім про Херес – кріплене вино з Андалусії.
Для початку давайте дамо визначення Хересу!
Херес – це кріплене вино, яке виготовляють в, так званому, Хересному регіоні, що знаходиться в Андалусії (південь Іспанії). Цей напій є контрольованим за походженням і всі його етапи виробництва контролюються в рамках D.O. «Jerez — Xérès — Sherry» и D.O. «Manzanilla — Sanlúcar de Barrameda».
Хересний регіон
Щоб зрозуміти всю унікальність хересу ми повинні розібратись у всіх нюансах регіону, де він виробляється. Для початку одразу потрібно наголосити, що у регіоні виділяють дві зони – вироблення та витримки. В загальному зона виробництва хересу складає близько 10000 гектарів. Зона витримки обмежена територією 3-ох міст Херес-де-ла-Фронтера, Эль-Пуэрто-де-Санта-Марія і Санлукар-де-Баррамеда. Особливістю цих міст є унікальний мікроклімат.
Цю зону часто називають Хересним трикутником. Потрібно також знати, що тут є кілька нюансів. Наприклад, херес Мансанілья може витримуватись тільки в м. Санлукар-де-Баррамеда, а херес Москатель може (крім 3-ох міст, які вказано вище) додатково витримуватись у містах Чіпіона і Чіклана-де-ла-Фронтера.
В рамках зони виробництва виділяють зону Jerez Superior, яка володіє оптимальними умовами для виробництва хересу.
Унікальність цієї території полягає у грунтах, які мають назву Альбаріса (Albariza).
Ці грунти сформувались , коли на цій території ще було море. В їх основі лежить карбонат кальція, вапняк та трішки глини. Цінують її за наступні функції: по-перше, вона добре накопичує та зберігає вологу, по-друге, вона має низьку плодючість і по-третє, містить специфічний мінеральний склад.
На даний момент ця зона складає 8000 гектар, тобто складає 80% всієї території Jerez Superior
Сорти винограду
Для виробництва хересу використовують 3 сорти винограду: Паломіно, Педро Хіменес і Москатель (Palomino, Pedro Ximénez, Moscatel). Всі ці сорти є білими.
За видами хересу сорти винограду «розподіляються» досить просто. З Паломіно виробляються хереси Фіно, Мансанілья, Амонтальядо, Пало Кортадо і Олоросо. З винограду Педро Хіменес виробляють херес Педро Хіменес. З винограду Москатель виробляють Москатель. Хереси Крім, Пейль Крім, Драй, Медіум і хересні спеціалітети (дуже старі хереси, вінтажі та інші) можуть складатися з хересів, вироблених з різних сортів винограду.
Виробництво Хересу
Одразу хочу попередити, що виробництво сухого та солодкого хересу відрізняються, тому говорити про них ми будемо окремо.
Глобально виробництво сухого хересу багато в чому подібне на виробництво сухого білого вина. Найбільшою відмінністює відсутність яблочно-молочної ферментації. Після збору урожаю виноград відправляють під прес, де процес віджиму проходитьу 3 етапи. У суслі (віджатий сік) першого віджиму більший вміст цукрів і менший вміст поліфенолів, калію, заліза і твердих фракцій – і воно краще підходить для виробництва хересів біологічної витримки. Сусло другого віджиму більше підходить для виробництва хересів оксидативної витримки. Сусло третього віджиму для виробництва хересів не використовується, але може перероблятися в оцет або в дистилят.
Після цього сусло іде на процесс ферментаціїй ємності, де до нього додається інше сусло, яке уже пройшло ферментацію (pie de cuba, від 2 до 10% від загального обсягу). Така «ін’єкція» прискорює початок алкогольної ферментації, зменшує шанс розвитку в суслі непотрібних мікроорганізмів . Алкогольна ферментація відбувається в два етапи, перша – дуже бурхлива, під час якої всі цукри переробляються в спирт, кислоти на гліцерин і триває вона до 7-ми днів. Другий етап – схожий по біохімії, але протікає набагато повільніше та не потребує контролю температури , триває він кілька тижнів.
Очищене від осаду молоде вино кріплять виноградним дистилятом – до 15,5 ° для хересів біологічної витримки (Фіно, Мансанілья) і до 17-18 ° для хересів оксидативної витримки (Олоросо). Молоде кріплене і очищене вино, готове до запуску в систему «Кріадера і Солера» для біологічної витримки називається Sobretabla (Собретабла). А молоде кріплене вино, готове до запуску в систему «Кріадера і Солера» для оксидативної витримки називається Añada (Аньяда). Собретабла і Аньяда зберігаються в нержавіючих танках або, набагато рідше, в дубових бочках (як мінімум протягом року, до наступного врожаю), звідки регулярно і невеликими порціями забираються для доливання у Кріадеру.
Виробництво солокого хересу відрізняється тим, що виноград залишають на лозі, щоб він перезрів , вже потім його зав’ялюють. Після цього виноград відправляють під пресс, де його пресують дуже ніжно у вертикальних прессах, щоб не пошкодити кісточки та шкірки. Соку отртимують дуже мало і він є дуже концентрований, ферментація в ньому відбувається дуже повільно і для того, щоб вона була контрольована , до нього додають трішки виноградного дистилляту, доводячи міцність до 10%, після чого сусло стабілізують. Завершавши ферментацію, вино ще раз кріплять до 15-17% та відправляють на витримку.
Витримка
Витримка хересу може бути біологічною, оксидативною і комбінованою. При біологічній витримці основним елементом процесу є хересні дріжджі, що утворюють на поверхні вина плівку (флор). При оксидативній витримці основні зміни з вином відбуваються в процесі його взаємодії з киснем і бочкою. При комбінованій витримці хереси проходять спочатку біологічну витримку, а потім – оксидативну.
Незалежно від типу витримки, вона може проводитися за статичною або динамічною схемою.
При статичній витримці (Añada, Аньяда) вино одного урожаю не перемішується з винами інших врожаїв. Така витримка дозволяє зберегти характер конкретного врожаю, але так як в хересному регіоні акценту на мілезимі ( вінтажі) вина не роблять, витримка по статичній схемі використовується дуже рідко.
Динамічна витримка – це найвідоміша відмінна риса хересів і найрозтиражованіша фірмова ознака. З першого погляду, ця технологія – дуже красива, проста, зрозуміла та переконлива, вона має прекрасну назву: система «Кріадера і Солера» – Criaderas y Solera або Criadera y Solera. Кріадера і солера – це назва груп бочок, в яких послідовно витримується херес. Солера – це назва тієї групи бочок, з якої вино відправляється на бутилювання. Кріадера – це всі інші групи бочок, між якими херес переливається в процесі витримки. Сам процес витримки і переливання має таку структуру.
Кілька разів на рік з Солера на розлив забирається частина вина (не більше третини). Після чого солера поповнюється вином з першої кріадери. Перша кріадери поповнюється вином з другої кріадери. Друга – з третьої. І так до останньої кріадери, в яку доливається молоде вино, яке зберігається до цього в окремих ємностях. Кількість кріадер може бути різною – від трьох і аж до п’ятнадцяти.
Для хересів, що проходять біологічну витримку (Фіно, Мансанілья, Амонтильядо, Пало Кортадо) використання системи «Кріадера і Солера» є технологічною необхідністю. Хересні дріжджі переробляють залишки цукру, етанол, гліцерин та інші компоненти вина і потребують періодичного оновлення живильного середовища, тобто в припливі молодого вина. Хересні дріжджі, складові флор (Flor) – це різновиди винних дріжджів,які здатні продовжувати активну життєдіяльність при відносно високому вмісті спирту у вині.
Витримка під флором призводить до появи у хересів кількох цікавих і приємних характеристик.
По-перше, Фіно і Мансанілья проводять в бочках багато років і не темніють. На окислення, яке є основною причиною потемніння вина ,просто не залишається кисню – його споживає флор.
По-друге, в процесі витримки під флором частка алкоголю в хересі знижується – його теж споживає флор.
По-третє, флор активно переробляє гліцерин – за час витримки його вміст в хересі зменшується в кілька разів. Настільки низький вміст гліцерину сильно впливає на смак хересу – і без того сухе вино стає вкрай сухим, в ньому розкриваються всі ті тони, які багато в чому визначають фірмовий характер Фіно і Мансанільї – свіжий, гармонійний , мінеральний.
І, нарешті, по-четверте, флор живе-живе,та й помирає. Вмерші дріжджі опускаються на дно бочки і створюють шар осаду, який частково розчиняється у вині, насичуючи його вітамінами, амінокислотами, білками та іншими корисними компонентами.
Для хересів оксидативної витримки (без флора, вона використовується при виробництві хересів Олоросо, Педро Хіменес, Москатель і на фінальних стадіях виробництва Амонтильядо і Пало Кортадо) використання системи «Кріадера і Солера» не є критичним. При виробництві цих хересів дуже хорошого результату можна досягти, використовуючи статичну схему витримки – однак більша їх частина все одно проходить динамічну витримку.
Види Хересів
Всі хереси діляться на три групи: сухі (Vinos Generosos), натуральні солодкі (Vinos Dulces Naturales) і купажовані (Vinos Generosos de Licor).
Сухі хереси – це хереси з мінімальним вмістом цукру, які виробляються з вина, що пройшло алкогольну ферментацію і проводять деякий час під флором. Виключенням є Олоросо (який витримується без флора, але на поверхні якого флор утворюється до кріплення).
Натуральні солодкі хереси – це вина з великим вмістом цукру, вироблені з зав’яленого винограду.
Купажовані хереси – це вина, отримані шляхом змішування сухих і натуральних солодких хересів між собою і / або з іншим інгредієнтами. До купажованих хересів відносяться Драй, Пейл Крім, Крім, Медіум
Також існують Вінтажні хереси, Слабофільтровані хереси, старі хереси та хереси з підтвердженим середнім терміном витримки.
На схемі, яка зображена нижче ви зможете детальніше вивчити процесс утворення різних видів хересу.
Ось такий маленький світ хересу 😉
Читайте також – БЛОГ ПРО ВИНО. ПОРТО
Мені буде цікаво почути Ваші думки в коментарі. Також приєднуйтесь до мене на Facebook
P.S.: Хочете отримувати нові цікаві статті першими, тоді підписуйтеся на блог !
Доброе утро) Очень интересно!
Вчера вот только сидела перечитывала всё, что знаю о крепленных винах. А привело к этому Vin Santo и сравнение его с марсалой и порто. Рассказывала, что это разные вещи: крепленные и натуральные десертные вина.
ПодобаєтьсяПодобається
Доброго дня, дякую за коментар) Ви праві, кріплені та десертні вина це різні речі, одна з основних відмінностей є те, що десертні не кріпляться виноградним спиртом на відміну кріплених. Плюс до цього у них різні технології виробництва, сорти винограду та інше. А про Vin Santo думаю я теж з часом напишу)
ПодобаєтьсяПодобається
Спасибо! Очень познавательно! Буду ждать следующие статьи)
ПодобаєтьсяПодобається
Дякую, за коментар ) Наступна буде через тиждень) за цей час можете почитати попередні)
ПодобаєтьсяПодобається
не читал, но одобряю =)
ПодобаєтьсяПодобається
А ви прочитайте, там короткий твір)
ПодобаєтьсяПодобається
Як можна відрізнити фльор(хересну расу дріжджів сахароміцетів) від інших плівчастих дріжджів?
http://forum-wine.info/viewtopic.php?f=7&t=992
ПодобаєтьсяПодобається
Дуже цікаве запитання). Основу хересних дріжджів складає Sacharomices beticus близько 75%. Однією з головних особливостей це можливість розвиватись при14,5 і вищому рівні алкоголю. Більш детально почитайте ось тут
http://vinovedia.ru/publ/heresnie_drogi
ПодобаєтьсяПодобається