Для тих, хто ще не здогадався – Stelvin – це кришка-закрутка, якою закривають вина і яка є альтернативою натурального корку. У цій статті ми поговоримо про її переваги та недоліки.
Як думаєте, коли було придумано такий спосіб закривання пляшок : 90-ті, 80-ті чи можливо 70-ті? Ви навіть не повірите, але цей спосіб запатентували 1889р. в Англії, що правда, перші експерименти по закоркуванню таким способом вина відбулись в 1930-их роках в Каліфорнії в університеті Девіса. Дійсно, популярним Stelvin стає у 1970-их роках.
Щоб почати розповідати про Stelvin, давайте поговоримо про натуральний корок, основною перевагою якого вважають пропускання мікроскопічних доз повітря, які необхідні винам , що розраховані на довготривалу витримку, завдяки цьому повітрю вони розвиваються в пляшці. А тепер я перерахую вам недоліки натурального корку, через які відсоток вин закритих за допомогою Stelvin з кожним днем зростає: по-перше, це так звана коркова хвороба (достатньо всього невеликої кількісті трихлоранізолу, що міститься в корі коркового дерева, щоб зруйнувати вино), по-друге зростає кількість високоякісних вин, які потрібно закривати натуральним корком, але, нажаль, неможливо розширити виробництво натурального корку, через обмежену зону вирощення пробкового дуба.
Отже, стає зрозуміло, що єдиним недоліком Stelvin є те, що вино, яке закрите нею не може розраховувати на довготривалу витримку. Але чи дійсно це так? Проведено безліч досліджень щодо цієї теорії в Австралії, США і навіть в такій консервативній країні як Франція. Ці дослідження показали, що вина закриті Stelvin розвивають не гірше ніж вина закриті натуральним корком, а в деяких випадках вони навіть показували кращі результати. Такі експерименти проводились в перших замках Бордо, таких як Шато Hout-Brion I Шато Margaux, але, на жаль, вони були разовими і не отримали широкого розголосу. Думка про те, що під Stelvin вино не розвивається є хибною, адже у пляшці уже є невелика порція кисню між вином та кришкою. Також є теорія, що вину для того щоб розвиватись взагалі не потрібен кисень, але, як на мене, вона є спірною. В самій компанії, яка володіє правами на вироблення цих кришок заявляють, що Stelvin не блокує доступ повітря, його структура побудована так, щоб пропускати таку ж кількість повітря, що й натуральний корок. До того ж, вони заявляють, що цю кількість можна точно спрогнозувати, що дає виноробу додаткову перевагу.
У Stelvin є також одна проблема, вина закриті таким способом часто страждають від редукції (це дефект вина, коли вино знаходиться в пляшці без доступу кисню, і воно немов задихається, цей дефект супроводжується ароматом кислої капусти). Хоча з редукцією можна боротись, для цього потрібно продекантувати вини, або довго аерувати вино у бокалі і неприємні аромати редукції відійдуть.
Основним фактором, чому Stelvin досі повністю не замінив натуральний корок є традиційність. Люди у всьому світі досі вважають, що вина закриті таким способом є дешевими та простими. Також важливим моментом є церемонія відкриття пляшки, погодьтесь, що натуральний корок тут виграє, адже споглядати, як сомельє майстерно відкриває корок набагато приємніше ніж просте скручування пляшки.
На заключення, хочеться також пояснити, що не всі Stelvin одинакові. Так, вони всі складаються з алюмінієвої капсули і прокладки, яка знаходиться під цією капсулою, саме від неї багато чого залежить. Ця капсула може вироблятись з різних матеріалів, в залежност від яких вона може по різному пропускати повітря, або ж повністю його блокувати. Зазвичай, ця прокладка багатошарова і складається з поліетиленової плівки, тонкої фольги та інших. З вином завжди контактує останній шар, який виготовлений з нейтрального полівінілідехлориду (він схвалений всіма інститутами безпеки здоров’я)
Як ставитись до Stelvin – обирати вам, але тепер ви точно знатимете його плюси та мінуси, а всі міфи розвіяні.
Читайте також – БЛОГ ПРО ВИНО. ХВОРОБИ ВИНА
Мені буде цікаво почути Ваші думки в коментарі. Також приєднуйтесь до мене на Facebook
P.S.: Хочете отримувати нові цікаві статті першими, тоді підписуйтеся на блог !