БЛОГ ПРО ВИНО. К’ЯНТІ

К’янті – це назва, яку ми дуже часто зустрічаємо на полицях винних магазинів. Коли нам важко розібратись у винній карті, ми обираємо саме цю позицію вина, адже вона нам така знайома. Сьогодні ми спробуємо розібратись з цією назвою та зрозуміти чому ціни на ці вина можуть дуже відрізнятись.

large

К’янті – це традиційне та одне з найбільш відомих червоних вин Італії, його виробляють в регіоні Тоскана(на території між Флоренцією та Сієною)

10top_toskana3

Перші згадки про К’янті датуються ще 1398р., в старинних літописах того часу вказано, що  тоді  його виготовляли на території чотирьох сіл: Гайоле, Радда, Кастеліна та Граве. Зараз територія цих земель має назву К’янті Класіко, вона вважається історичною зоною виробництва і навіть отримала окремий статус DOCG.

justus-sustermans-ritratto-di-cosimo-iii-de-medici

К’янті було першим вином у Європі, яке отримало монополію на виробництво. Такий сертифікат Тоскані видав у 1716 герцог Косимо ІІІ Медичи.  Коли в Італії з’яявилась класифікація DOC у 1963 році, її отримала зона К’янті, яка на той момент через популярність вина була значно розширена і у її склад включили дуже багато менш престижних територій. Через це розширення стиль самого вина  К’янті став дуже розмитий, а репутація на міжнародному ринку підірвалась. Найвищий статус DOCG К’янті отримало у 1984 році, а у 1996 цей статус був наданий історичній зоні К’янті Класіко, таким чином було виділено особливий стиль та статус цієї зони.

Barone-di-ferro

Гадаю,  вам часто доводилось чути про так звану “Формулу К’янті”. Цю формулу придумав та закріпив на законодавчому рівні в другій половині 19ст. барон Рікасолі, який був міністром Тоскани та досить великим виробником К’янті. За цією формулою К’янті повинно було виготовлятись на 70% з Санджовезе, 15% Канайоло, а решту 15% складали білі сорти Мальвазія та Требьяно. Ця формула зашкодила статусу та смаку вин, які стали дуже легкими та водянистими, що спричинило обвал у продажах самого вина. На захист К’янті почали виступати найкращі виробники регіону, які почали боротись за те, щоб забрати білі сорти з купажу та добивались можливості робити К’янті тільки з Санжовезе. З 1999 року К’янті дозволено виготовляти з сорту Санджовезе з додаванням не більше 20% інших червоних сортів, в тому числі і Європейських (що цікаво, до цього моменту  вина, які вироблялись на 100% з Санджовезе випускались під категорією IJT).

Minolta DSC

Санджовезе є основним сортом для виробництва К’янті та являється візитною карткою Тоскани.  В перекладі Санджовезе означає кров Юпітера, що підкреслює важливість цього сорту. Він дає вину ароматику фіалки та вишні. У смаку вина на основі Санджовезе будуть мати легкі таніни та невелику фруктову кислинку, а колір буде мати гранатовий відтінок. Часто в купаж до Санджовезе додають місцеві сорти Канайоло та Мамоло, або навіть міжнародні Каберне Совіньйон та Мерло, які чудово його доповнюють.

0dbe4e24ffae6638d53fe8702ee7d5d2

На пляшках К’янті можна зустріти символ чорного півня в червоному колі, це офіційна емблема консорціуму виробників К’янті Класіко (тобто, тільки вина К’янті Класіко DOCG мають право носити цю емблему). Вона має дуже цікаву історію. У середньовіччі між містами Флоренція та Сієна велись постійні війни та суперечки за територію. Одного разу, місцеві мудреці вирішили покласти цьому край і сказали, щоб з кожного міста на сході сонці при першому співу півня виїхали вершники і місце, де вони зустрінуться буде кордоном між містами. Жителі Сієни взяли білого півня, та гарно доглядали за ним, а от жителі Флоренції обрали чорно півня та морили його голодом. Коли настав потрібний день, чорний півень від голоду заспівав з самого ранку, а білий ,відгодований, добре спав та заспівав набагато пізніше. В результаті вершники зустрілись біль самої Сієни, де і пролягла межа території. З цього часу чорний півень красується на емблемі консорціуму К’янті Класіко, що об’єднує більше 70% виробників зони.

Варто також знати, що К’янті – це лише загальна назва вина, а самих його видів є декілька.

Chianti-Wine-Classifications1

Chianti –  найпростіше і недороге вино цієї категорії. Зазвичай, воно тільки на 75-80% складається з Санджовезе, ягоди якого можна вирощувати на всій величезній зоні К’янті.

Chianti Superiore – це вино з більш високими вимогами до виробництва – воно повинно витримуватися не менше 9 місяців, причому відлік ведеться з 1 січня, після збору врожаю, так що купити молоде Superiore можна тільки ближче до зими. Ціна на це вино уже буде трішки вищою.

Chianti Classico – це вино, виготовлене на історичній зоні К’янті – тій самій ділянці землі між Сієною і Флоренцією. Це досить велика територія площею в 70 тисяч гектарів, в середині якої є свої субзони, тому характеристики К’янті Класіко дуже залежать від місцевості.

Chianti Classico Riserva – це К’янті,яке витримується не менше 24 місяців, має міцність від 12.5%. Воно повинно вироблятись на 80% з Санджовезе, хоча дуже часто вина цієї категорії виробляються на 100% з Санджовезе.

Chianti Classico Gran Selezione – це нова класифікація К’янті,яка була введена в 2014році. За нею К’янті повинно витримуватись не менше 30 місяців, та мати міцність від 12.5%, також вина повинні виготовлятись мінімум на 80% з Санжовезе.

Сама виноробна зона К’янті виглядає ось так, на цій карті зображено всі субзони регіону.

chianti-wine-map

На закінчення,  хочеться також розповісти про традиційну форму пляшки К’янті, вона має назву «фіаско”. Це невелика пузата пляшка, яку обмотували соломою, щоб зробити її більш міцною, адже скло в ті часи було крихким. Зараз теж можна зустріти вина у таких пляшках, але швидше за все саме вино буде дуже просте та базове. Пляшка в цьому варіанті грає роль додаткового маркетингу, тому купуючи таке вино не надійтесь на щось надзвичайне.

fiaschi

Читайте також – БЛОГ ПРО ВИНО. ШАТОНЬОФ-ДЮ-ПАП


Мені буде цікаво почути Ваші думки в коментарі. Також приєднуйтесь до мене на Facebook

P.S.: Хочете отримувати нові цікаві статті першими, тоді підписуйтеся на блог !


Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s