Друзі, цього разу вирішив відійти від більш класичних тем у блозі та розповісти вам про важливий союз діжки та вина.
Є кілька ключових питань, про які потрібно поговорити, але все по порядку. Спочатку варто згадати, що сама діжка виникла не одночасно з вином, до неї вино перевозили в бурдюках, які вироблялись зі шкіри чи навіть шлунку тварин, але вино у них швидко псувалось через бактеріальне зараження. Потім були амфори та інші глиняні посудини, вино у них зберігалось значно краще. Але була проблема з логістикою, вони були досить важкі та крихкі і досить погано переносили транспортування. Діжка, яка з’явилась у 3 ст.н.е закривала обидві ці функції, вона була дуже зручна у транспортуванні, адже її можна було котити і вино у середині добре зберігалось. Додатковим бонусом стало те, що з часом вино у діжці змінюється. З часом люди зрозуміли наступне:
Як витримка в діжці впливає на вино?
Під час витримки через пори деревини проходить невелика кількість повітря і відбувається процес мікроокислення вина. Саме цей процес є важливим та ключовим, адже завдяки ньому у вині відбуваються наступні речі:
- Пом’якшуються таніни . Діжка згладжує різкі та агресивні таніни та робить їх більш шовковистими.
- Вино стає більш стабільним та збільшується потенціал витримки вина.
- Збільшується палітра смаку і аромату. Вино здобуває так звані вторинні аромати, аромати витримки.
Як розмір діжки впливає на вино?
Варто знати, що діжки бувають зовсім різного об’єму від класичного барріка у 225л. і до величезних діжок у кілька тисяч літрів (тонно або ботті). Тут важливо зрозуміти основне – це площа контакту деревини та вина. Чим менша діжка, тим ця площа більша. Баррік за рахунок невеликого об’єму додає вину велику екстрактність та оксидацію, а от Ботті об’ємом 2000 л. дає дуже м’яку дію на вино за рахунок значно більшого об’єму. Тому треба запам’ятати , що розмір діжки є дуже важливим, а також те,що він створює різний стиль вин.
Як тип деревини впливає на вино?
Зазвичай , діжку для вина створюють з дубу, він є класичною породою у цьому випадку. Хоча інколи можна зустріти діжки і з іншої деревини,наприклад, каштану чи акації. Сам дуб буває різних порід, кожна з яких має різну пористість та додаватиме свої нюанси у витримку. Найважливішими є два типи дубу – це французький та американський.
- Французька діжка надає винам більш сухі таніни. Додає аромати спецій, гвоздики і саму ароматику деревини. За вартісию вона найдорожча та може коштувати 1000€.
- Американська діжка пом’якшує агресивність танінів, робить смак вина більш солодкуватим.
Додає аромати ванілі та кокосу. Більш демократична за ціною (500€).
Як новизна діжки впливає на вино?
Саме так, діжка не обов’язково повинна бути новою. Для різних стилів вин використовують ту чи іншу новизну діжки. Ось як вона впливає на вино:
- Нова діжка створює значний ефект на вино, віддає велику кількість екстрактивних речовин . Після першого використання діжка втрачає половину своїх властивостей. Зазвичай витримка триває до 24 місяців.
- Стару діжку використовують для оксидації, так як вона уже не дає ніяких екстрактивних речовин, тому витримка у такій діжці може бути довшою.
Зазвичай баррік використовують тричі, а от великого розміру діжки можуть використовуватись сторіччями.
Сподіваюся, тепер всі крапки над і у цій темі ми розставили!
Про кожен з цих стилів ми поговоримо більш детально на сторінці Facebook
Читайте також –БЛОГ ПРО ВИНО. ЕТАПИ ВИРОБЛЕННЯ ВИНА