БЛОГ ПРО ВИНО. ЖУРА

Друзі, сьогодні поговоримо про регіон Жура. Регіон, який на мою думку сильно недооцінений.

Ось 8 фактів, які вам варто знати про Журу

Теруарbaume-les-messieurs-cdt-jura

Жура – це невеликий регіон на сході Франції, площа виноградників якого складає всього 1900га.(колись ця цифра була значно більша, але філоксера вирішила по-іншому). Назва регіону дала назву цілому періоду – Юрському, тому не дивно, що основа грунтів-  це юрський вапняк, якого доповнює глина та мергель. Клімат регіону континентальний, з суворою та прохолодною зимою та теплим літом. Велика кількість виноградників розбита на схилах пагорбів, висота яких може сягати  450 м.

Віддзеркалення Бургундіїsunset-in-the-vineyards-of-the-jura

Журу часто називають близнюком Бургундії. А все тому, що Жура розташована навпроти Кот-д’Ору та розміщена на пагорбі по іншу сторону долини річки Сони. Це дві різні сторони розлому. Якщо в Бургундії грунти розприділяються 80% вапняку на 20% глини, то у Жури все навпаки – 80% глини і 20% вапняку. Бургундський вплив ми можемо побачити і у сортах винограду, де Шардоне і Піно Нуар займають ключові позиції.

Субрегіони

jura-map

 Жура – це вузька полоса виноградників. Регіон розділяють на 4 апеласьйони: Арбуа, Кот дю Жура, Шато-Шалон та Л’Етуаль.

Кот дю Жура є основним регіональним апеласьйоном, виноградники якого розкидані по всій території регіону. У регіоні виробляють всі типи вин, включаючи жовте та солом’яне, про які ми поговоримо пізніше, але найбільший акцент ставиться на білі вина.

Арбуа однозначно найважливіший та найбільший апеласьйон та один з перших АОС Франції, що були представлені в 1936р. Площа його виноградників приблизно 800 га, більшість яких розташовані на пагорбах.  У апеласьйоні виробляють усю гаму вин(білі, червоні та рожеві), але найбільш цікавими є червоні вина.

Шато-Шалон -невеликий апеласьйон у центрі регіону, який створений виключно для “жовтих вин”( Vin Jaune). Найкращі представники цієї категорії походять саме з цього регіону.

Л’Етуаль – крихітний апеласьйон площею 75 га в центрі регіону . Назва походить від однойменного селища, що означає “зірка”. 5 пагорбів, з яких складається регіон, нагадують форму зірки. Тут домінують кам’янисті вапнякові грунти. Основним сортом є місцевий Саваньєр, з якого тут виробляють відомі “солом’яні вина”(vin de paille).

Сорти виноградуsavagnin-grapes-min-920x609

Окрім двох бургундських Піно Нуар та Шардоне, у регіоні є велика кількість місцевих, що варті уваги. Потрібно зупинитись на трьох найцікавіших – це Труссо, Пульсар, Саваньєр.

Пульсар часто зустрічається у зоні Арбуа, тут він займає 20% від загальної площі виноградників. В основному з нього виробляють червоні сухі вина, також його можна зустріти в ігристих винах регіону.

Труссо теж червоний сорт винограду, він більш примхливий та полюбляє багато сонця, тому займає всього 7% від загальної площі. Найцікавіші вина з цього сорту є моно сортові, а виробляють їх в зоні Арбуа.

Білий сорт Саваньєр вирощують по всьому регіоні, де він є основою білих сухих вин. А також на основі нього виробляють місцевий спеціалітет “жовте вино”.

Ігристі винаle-cremant-de-luxembourg-1

Жура- один із регіонів, де з 1995р. дозволено виробляти ігристі вина класичним методом –  Кремани. Тут вони виходять під назвою Креман де Жура. Мінімальна витримка на осаді складає 9 місяців. Основним сортом винограду є Шардоне, у купажі він повинен займати не менше 50%, а іншим сортом є Саваньєр. Для рожевих ігристих у купажі повинні домінувати Піно Нуар і Пульсар (не менше 50%).

Окрім Креман де Жура, в регіоні дозволено виробляти і звичайні ігристі вина, які виходять під категорією vin mousseux.

Жовте виноVin_Jaune_-_copyright__P._Bruniaux

Так зване “жовте вино”( Vin Jaune) є місцевим спеціалітетом. Роблять його з локального сорту Саваньєр ,який є родичем Гевюрцтрамінеру. Після закінчення ферментації вино переливають у старі діжки, у яких уже витримувалось жовте вино, тому на стінках цих діжок залишився грибок viole. Діжку заповнюють не повністю,залишаючи прошарок повітря. Через деякий час цей грибок утворює плівку на поверхні вина(процес подібний до виробництва  Хересу). Витримка вина складає 6 років та 3 місяці, після якої його розливають у пляшки об’ємом 0,62 л , які мають назву “клавлен”(за легендою, саме такий об’єм залишається від 1 л. вина після витримки). За ароматом вино нагадуватиме Херес, але смак матиме значно вищу кислотність.

Солом’яне вино19_arlay_pressee_du_vin_de_paille-00_01_06_20-3459673

Іншим фірмовим вином регіону є “солом’яне вино”(vin de paille). Це класичне десертне вино, яке роблять з підв’яленого винограду на солом’яних матах. У Журі його традиційно виробляють з Пульсару, Саваньєру та Шардоне. Вино класично витримують у діжках на протязі 3-ох років. Хоч вино і десертне, але в смаку завжди відчувається освіжаюча та жива кислотність.

Містель0a39-domaine-grand-macvin-du-jura-vue2

Містель – це різновид кріпленого вина у Франції, а точніше його називають vin de liqueur. Особливістю виробництва є те, що кріпиться не забродивше, або злегка забродивше виноградне сусло(виноградний сік), таким чином підкреслюється його ароматика, солодкавість та свіжість. У Журі містель має назву Маквін ду Жура, для виробництва якого використовують місцеві сорти винограду. Цікавим моментом є те, що спирт, яким кріплять вино, повинен пройти витримку у діжках на протязі 18 місяців.

 

Підсумовуючи, хочу сказати, що за рахунок малої площі виноградників у регіоні переважають невеликі сімейні виробники, а якість вин практично завжди висока.


Про кожен з цих стилів ми поговоримо більш детально на сторінці Facebook

Читайте також –БЛОГ ПРО ВИНО. ШВЕЙЦАРІЯ


One thought on “БЛОГ ПРО ВИНО. ЖУРА

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s