БЛОГ ПРО ВИНО. РІОХА

Ріоха – це зовсім не велика виноробна зона на півночі Іспанії, але не зважаючи на свої розміри, її називають колискою іспанського виноробства. Вона по праву являється найвідомішою виноробною зоною в Іспанії. В цій статті я розповім про 13 основних фактів, які ви повинні знати про неї.

colourful-vineyard-view-rioja

1.  Назва регіону походить від невеликого притоку річки Єбро (найповноводніша річка Іспанії) – Охи. Ріо з іспанської означає річка.

Rioja wooden sign with vineyard background

2. Ріоха єдина виноробна зона в Іспанії , яка територіально виходить за рамки адміністративного регіону. Основна її частина знаходиться в провінції Ла-Ріоха, але її виноградники частково розташовані у сусідній Наварі та Країні Басків.

a195021f8f398ee1a8e620341461d2dd_XL

3. Ріоха розділяється на 3 субрегіони: Ріоха- Альта, Ріоха-Алавесса та Ріоха-Орієнтал. Такий розподіл пов’язаний з теруарними особливостями кожного субрегіону.

Spain-Rioja-wine-map-WineFolly-1

4. Перша згадка про регіон датується 1092р. в довіднику законів міста Миранда-дель-Ебро

rioja-wine-region

5. Свій розвиток Ріоха отримала завдяки пілігримам, які йшли по паломницькому шляху до собору Святого Якова (знаходиться він в регіоні Галісія). Цей шлях проходив через головне місто регіону Лагроньйо, яке стало одним з головних перевалочних пунктів на цьому шляху. В результаті у місті почалась бурхливе життя, виноградники розквітали, а з ними і бодеги (так в Іспанії називають виноробні). Вино стає основним продуктом регіону, хоч на той час якість його була набагато гіршою, а розливали його в так званих Cueros – свинних бурдюках. В 1635р. мер міста Лагроньйо випускає наказ, згідно з яким забороняєть проїзд кінних екіпажів по вулицях міста, щоб не тривожити вино, яке спочиває у підвалах виноробень.

La Rioja Wine Barrels

6. Ріоха перша в 1991р. отримала статус DOCa (Denominación de Origen Calificada) найвищий рівень якості вин в Іспанії. Цей статус вона отримує за вклад в виноробну історію Іспанії. Також в цей час в Ріосі прослідковується пік продажів. В 2009р до неї приєднався регіон Пріорат.

90bbb169cd9b43f576d3bc4a338575b5

7. Більш сучасна історія Ріохи починається в 1780 роках, коли винороб Мануель Кінтано вирішує підняти якість своїх вин та привозить з Бордо невеликі дерев’яні бочки (баріки). Інший вагомий вклад в розвиток регіону принесли такі люди як Еспартеро Бальдомеро та Камило Хуртадо де Амезагу, більш відомий як маркіз де Ріскаль. В середині 19ст. вони перебували у Бордо, з якого і привезли на батьківщину нові виноробні знання та сучасні методи вініфікації.

vinedos-rioja-bodega

8. У другій половині 19ст. розвитку Ріосі допомогла філоксера ( жучок, який поїдає коріння виноградної лози). Вона швидко поширювалась та знищувала виноградники у Франції. Місцеві винороби в паніці почали шукати нові місця для лози та поступово потрапили в Іспанію в Ріоху, чим значно підняли рівень місцевого виноробства.

123920_original

9. В Ріосі , як і у всій Іспанії, існує класифікація вин за витримкою. Виглядає вона наступним чином:

  • Generic – молоді вина, витримка в дубі для них не обов’язкова. Вони поступають у продаж наступного року після збору врожаю.
  • Crianza – мінімальна витримка 2 роки, з яких 1 рік у бочці
  • Reserva – мінімальна витримка 3 роки, з яких один рік у бочці
  • Grand Reserva – мінімальна витримка 5 років, з яких 2 роки у бочці

Також з 2019 року в Ріосі дозволено виробництво ігристих вин класичною технологією. Такі вина виходять під категорією Espumosos de Calidad de Rioja, мінімальна витримка на осаді 15міс., а для категорії Gran Anada, можуть бути як не вінтажні так і вінтажні (вінтажні повинні збиратись тільки вручну)

Rioja-Wine-Classification-aging-reserva-crianza-winefolly

10. У кінці 2017 року у Ріосі відбулись дуже важливі зміни у законодавстві. Після великого зібрання виробників було затверджено нову класифікацію за географічним походженням вин. Були введені наступні категорії географічних найменувань

  • Rioja – категорія яка існувала у до цього, коли вино робиться з виноградників усієї зони Ла Ріоха.
  • Zonas – вина, що створюються з окремих зон Ріохи (Альта, Алавеса, Орієнталь), кожна з яких має свій характер та свої особливості.
  • Municipios – це категорія вин з окремих муніципалітетів (селищ), на даний момент їх зареєстровано 145.
  • Vinedo Singular – вина з окремих виноградників.

rioja-regional-classifications-excerpt (1)

11. Зазвичай червоні вина Ріохи – це асамблюж з декількох сортів винограду. Основу бленду завжди складає сорт Темпранільйо, якого чудово доповнюють такі сорти як Гарнача, Мазуело, Грасіано.

12. В Ріосі існує два стилі вина: класичний та модерністський. Під класичним розуміють витримку вина згідно чинного законодавства, класичний купаж сортів, витримка в американському дубі. Модерністський стиль зародився десь 1970-их роках і під ним розуміють зменшення строків витримки, зміна класичного купажу на чисте темпранільйо або навіть міжнародні сорти, використання французького дуба та випуск вин з окремих виноградників.

wine-red-booze-rioja-france-jamie-goode-632746

13. Ріоха – це не тільки червоні вина, як думає більшість. В цьому регіоні можна зустріти білі вина на основі місцевого сорту винограду Віура. Також в регіоні досить популярні рожеві вина, які роблять на основі сорту Гарнача, ці вина дуже фруктові в ароматі та мають хорошу кислотність у смаку.

4069-223

На завершення  хочеться сказати, що Ріоха – це класика іспанського виноробства і якщо ви її ще не пробували, то обов’язково виправляйте це в найближчий час 😉

Також читайте – БЛОГ ПРО ВИНО. ШАБЛІ


Мені буде цікаво почути Ваші думки в коментарі. Також приєднуйтесь до мене на Facebook

P.S. Хочете отримувати нові цікаві статті першими, тоді підписуйтеся на блог !


One thought on “БЛОГ ПРО ВИНО. РІОХА

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s