У зимовий холодний вечір хочеться поговорити про напій, який тебе зігріє, сьогодні ми поговоримо про французьку класику – Cognac
У цій статті ви знайдете 7 речей, які ви точно повинні знати про Cognac.
- Назва
Як не дивно, але перед назвою Cognac була інша назва, vin brulle, що означає палене вино (що у свою чергу вказує на технологію виробництва). По-фламандськи ця назва звучала як brandewijn (саме голандці були найбільшими експортерами коньяку). Англійці ж переробили цю назву під власний манер brandy, яка і закріпилась у світі. Уже пізніше за кілька десятків років бренді з території Коньяк отримав шалену популярність та відомсть і став називатись в честь території – Cognac
- Історія
Історія Коньяка досить довга та заплутана, тому я опишу тільки ключові події.
Своєму народженню він зобов’язаний двом націям – арабам та голландцям. Араби познайомили французів з процесом дистиляції, а голландці, які у той час були великою морською і торгівельною нацією, познайомили світ з міцним напоєм, який швидко став популярний і отримав свою теперішню назву.
1662р. – перша згадка про Коньяк
1722р. – перша письмова згадка про “cognac de Cognac”
12ст. – герцог Аквітанський створює виноградник “Пуату”
З 11 ст – м. Коньяк є великим морським портом, що відкриває двері для майбутньої торгівлі коньяком
19ст. – стрімкий ріст популярності коньяку, який у 1870 роках зупиняє напад філоксери.
1909 рік- створюється географічна зона Коньяк, щоб узаконити виробництво коньяка та знешкодити велику кількість підробок, які виникли за ці 40 років.
1936 – створення AOC Cognac
- Теруар
Існує такий вислів, що будь-який коньяк можна назвати бренді, але не будь-який бренді може називатись коньяком. Все через те, що коньяк володіє унікальними смаковими та ароматичними властивостями, що забезпечуються наступними факторами: прохолодний клімат департаменту Шаранта, унікальні грунти з великим вмістом вапняку (який дає хорошу свіжість та мінеральність), сорти винограду, які створюють смаковий профіль , ну і звісно, люди, які придумали технологію виробництва. Про все це ми і будумо говорити.
- Сорти винограду
Для виробництва коньяку використовують білі сорти винограду, основні – це Ugni blanc,Folle blanche and Colombard, додатково можуть використовувати Folignan, Jurançon blanc, Meslier St-François , Sélect, Montils
Основним сортом однозначно є Уні Блан, який має хорошу урожайність та є стійким до хворіб. На ньому сфокусували свою увагу після нападу філоксери (тлі що виїла всі виноградники Європи).
- Технологія
Технологія виробництва коньяка не міняється уже багато років і складається з ключових етапів
- Приготування базового вина міцністю 8-9% з білих сортів винограду з підвищеною кислотністю
- Базове вино пройде подвійну перегонку в невеликих мідних кубах, які тут називються “аламбік Шаранте”. Під час 1-шої дистиляції виганяється спирт сирець міцністю 27-32%. В 2-ій перегонці ми уже отримуємо коньячний спирт міцністю 68-72%, тут уже відбувається відділення фракцій на голову, серце та хвіст.
- Вигнаний спирт повинен пройти витримку у дубових діжках, дуб для яких вирощують у лісах Тронсе і Лімузен. Мінімальний термін витримки 2 роки.
- Під час розливу мінімальний рівень алкоголю повинен складати 40%
З цікавих фактів є те, що виганяти спирту у регіоні Коньяк дозволяють до 1 квітня. Це правило існує через те, що у квітні в регіоні сильно міняється погода, стає набагато тепліше і існує ризик, що вино повторно забродить (а це неприпустимо).
Ці правила були написані ще у 1909році і їх дотримуються ще й досі.
- Регіон
Регіон коньяк знаходиться на західній частині Франції у таких департаментах як Charente-Maritime, Charente, Dordogne та Deux-Sèvres. Столицею регіону є однойменне місто Cognac
Постановою 1938р. весь регіон Коньяк розбито на 6 зон загальною площею біля 75 000га:
-
- Grande Champagne (13 200га)
- Petite Champagne (15 200га)
- Borderies (4000га)
- Fins Bois (31 200га)
- Bons Bois (9 300га)
- Bois ordinaires or Bois à Terroir (1 100га)
Походження назви Champagne має дві теорії, по одній зони отримали назву від однойменного регіону, де виробляють найкращі ігристі вина світу. Це сталось через те, що грунти тут такі ж як і в Шампані (в основі вапнякові грунти). За іншою, слово Champagne на старому французькому діалекті вимовлялось як “Champaigne”, що у свою чергу з Латини означало “campania”- територія відкритих полів (на противагу лісистій території навколо).
Bois означає дерево, назва отримана в честь лісів, які були висаджені навколо регіону ще у 1453 році.
Borderies означає прикордонну зону.
Ви також можете зустріти надпис Fine Champagne, такої зони не існує, але так маркуються коньяки, які виготовлені зі спиртів зон Grande Champagne та Petite Champagne (Гран Шампані повинно бути не менше 50%).
- Класифікація
-
- V.S. (Very Special) – вік наймолодших спиртів у купажі повинен складати 2 роки
- V.S.O.P. (Very Superior Old Pale) або Reserve – вік наймолодших спиртів у купажі повинен складати 4 роки
- Napoléon – вік наймолодших спиртів у купажі повинен складати 6 років
- XO (Extra Old) – вік наймолодших спиртів у купажі повинен складати 10 років (до 2018р. вік спиртів був 6 років)
Як не дивно, але всі назви походять від англійської мови, це пов ’язано з тим, що основним ринком збуту була Британія
Читайте також – БЛОГ ПРО ВИНО. РОМ
Мені буде цікаво почути Ваші думки в коментарі. Також приєднуйтесь до мене на Facebook
P.S.: Хочете отримувати нові цікаві статті першими, тоді підписуйтеся на блог !
One thought on “БЛОГ ПРО ВИНО COGNAC”