БЛОГ ПРО ВИНО. CHAMPAGNE

Новий Рік уже не загорами, тому вибір про що ж написати у черговій статті був очевидним.

Сьогодні ми будемо говорити про Champagne, так так, саме про Шампанське, а не про всі ігристі вина які ми звикли так називати 😉

У цій статті ви знайдете 7 речей, які ви точно повинні знати про Champagne.

Перед тим як читати цю статтю, рекомендую спочатку прочитати БЛОГ ПРО ВИНО. ІГРИСТЕ ВИНО, ЯК ОБРАТИ?

1

 1. Назва Champagne є запатентованою і називатись так можуть вина, які походять з однойменного регіону Франції, де вони і виробляються. Цей статус AOC (Appellation d’Origine Contrôlée) регіон отримав у 1927 році Французською системою апеласьйонів, який 1936 році був ще раз закріплений INAO (Institut National des Appellations d’Origine), органом , що контролює найменування.2
 2. Теруар Champagne унікальний, адже саме він створює профіль цього ігристого вина, на який всі рівняються (а хто скаже що ні, буде неправий 😉 ). Тут є кілька факторів, про які варто розповісти:
  • Клімат . Champagne – це найпівнічніший регіон Франції, це гранична точка, де можна виробляти вино. Середньорічна температура тут всього 11 градусів. Тут великий вплив океанічного та континентального кліматів. Ці всі чинники впливають на смакові властивості вина і створють багато ризиків виноробам.
  • Грунти. Вся Champagne – це в основному вапнякові грунти, які утворились мільйони років тому, коли весь регіон був морським дном. Вони дають яскраву мінеральність винам, яку не можливо не відчути.
  • Пагорби. Вони тут невеликі, всього 12%, але вони допомогають лозі краще визрівати у цих суворих умовах.

винна карта шампані

 1. Регіон Champagne займає площу 34тис. га. та складається з 4 основних зон :

The Montagne de Reims (Гора Реймс)

The Vallée de la Marne (Долина річки Марни)

The Côte des Blancs (Кот де Блан) та його продовження Côte de Sézanne (Кот де Сезанн)

The Côte des Bar (Кот де Бар)

В свою чергу, весь регіон розбивається на 320 селищ, так звані крю. Серед яких 17 мають статус Grand Cru і 42 Premier Cru.

3

 1. У регіоні Champagne дозволено вирощувати 7 сортів винограду (Pinot Noir, Meunier, Chardonnay, Arbane, Petit Meslier, Pinot Blanc та Pinot Gris), хоча 99% всіх виноградників засаджені 3-ма основними – це Pinot Noir, Meunier та Chardonnay. Більшість шампанських – це бленди з декількох сортів винограду та різних виноградників.
  • Pinot Noir займає 38% посадок, основний регіон, де його вирощують – це Гора Реймс та Кот де Бар. У бленді він відповідає за тіло вина, хорошу структуру та ягідну ароматику.
  • Meunier (колись мав назву Pinot Meunier) займає 32% посадок, основний регіон, де його вирощують – це Долина річки Марни. У бленді він відповідає за округлість смаку та його фруктовість, вина на його основі старіють трохи швидше .
  • Chardonnay займає 30% посадок, основний регіон, де його вирощують – це Кот де Блан. У бленді він відповідає за витонченість та мінеральність, у ароматі додає квітів та цитрусових.4
 2. Champagne – це не одне вино, розрізняють багато його видів, кожен з яких має свою особливість.
  • Non vintage – це основна маса вин, яку ми зустрічаємо. Через суворий клімат у регіоні не вдається кожного року отримувати хороше вино, тому щоб смак від року в рік не відрізнявся, виробники змішують різні роки між собою, таким чином щороку ми отримуємо однаковий стиль вина (зазвичай в бленд входить 20-30 вин різних років, хоч основна частина – це актуальний рік).
  • Vintage – тут ви вже зустрінете рік на етикетці, що означатиме , що вино зроблене тільки з винограду зібраного цього року. Робиться тільки у найкращі роки (зазвичай 2-3 рази на 10-ть років).
  • Blanc de Blancs  – білий з білого, шампанське зроблене на 100% з сорту Шардоне. Має особливо ніжну та солодку ароматику випічки та білих квітів.
  • Blanc de Noirs – білий з чорного, біле шампанське зроблено з червоних сортів Піно Нуар та Міньє (це можливо, адже колір надають речовини, які містяться в шкірках винограду, а сам сік ягід незабарвлений). Найбільш структурне шампанське з хорошим тілом та домінуючими ягідними ароматами.
  • Champagne Rose – як не парадоксально, але одне з найдорожчих рожевих вин світу, робиться змішуванням білого шампанського та місцевого червоного вина. Хоча все більше стає популярнішим рожеве шампанське, зроблене традиційним методом виробництва рожевого вина (настоюванням на шкірках винограду). Такі вина матимуть більш насичений рожевий колір та ягідний смак.
  • Cuvee de Prestige – це найпрестижніша категорія Champagne. Це найкращі вина шампанських домів, створені з найкращих ягід(зазвичай тільки з виноградників категорії прем’єр та гран крю) у найкращі роки з ідеальними погодніми умовами (більшість вин цієї категорії вінтажні, хоч трапляють Non vintage, також в цій категорії можуть зустрічатись як Blanc de Blancs так і Blanc de Noirs і навіть Rose).5
 3. За технологією вироблення Champagne, у кінці до вина додають дозажний лікер (суміш цього ж вина та цукрового сиропу (500-700грам цукру на літр)), за кількістю додавання дозажу шампансе розділяють на:
  • Brut zero, ultra brut, brut nature – вина, у які не додають дозаж, вміст цукру до 3 г/літр
  • Extra brut вміст цукру до 6 г/літр
  • Brut – вміст цукру від 6 до 12 г/літр
  • Extra sec – вміст цукру від 12-17 г/літр
  • Dry – вміст цукру від 17-32г/литр
  • Semi dry – вміст цукру від 32-50 г/литр
  • Doux (sweet) – вміст цукру вище 50 г/литрTypes-of-Champagne-Producers-800x8001
 4. Згідно даних Comité Champagne у регіоні зареєстовано 16 тис. виноградарів та 320 шампанських домів. Так склалось історично, що більшість шампанського у регіоні випускають великі дома(72%), які мають обмежену кількість власних виноградників та змушені купувати виноград у виноградарів (ціна на виноград кожного року різна, але коливається в районі 8-9 € за кілограм). Виробники у Champagne поділяються на різні категорії залежно від своєї організації (позначку виробника маленькими літерами можна знайти на етикетці), ось 3 основних:
  • NMNégociant manipulant. У цій категорії як раз знаходяться всі найбільші та найвідоміші виробники. Вони змушені купувати виноград, що дає їм доступ до всіх зон регіону, що у свою чергу відображається у стилі вина.
  • RMRécoltant manipulant. Це виробники, які володіють виноградниками у конкретні зоні та виробляють шампанське з власного винограду. Це дає змогу передавати смак теруару, з якого зроблене це вино (як на мене, це одні з найцікавіших шампанських, які зараз стають дуже популярними).
  • RCRécoltant-coopérateur. Форма кооперативного об’єднання виноградарів з метою виробляти власне шампанське. Теж володіють власними виноградниками, проте у більшому об’ємі в порівнянні з RM.

На завершення, кілька вражаючих цифр, які , я сподіваюся, підштовхнуть вас прикупити пляшку шампанського 😉

Щороку виробляють 300 мільйонів пляшок шампанського, що приносить 5 мільярдів євро. У погребах регіону витримується 1,393 мільйони пляшок. (статистика за 2017р.)

 

Читайте також – БЛОГ ПРО ВИНО. CAVA


Мені буде цікаво почути Ваші думки в коментарі. Також приєднуйтесь до мене на Facebook
P.S.: Хочете отримувати нові цікаві статті першими, тоді підписуйтеся на блог !


One thought on “БЛОГ ПРО ВИНО. CHAMPAGNE

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s