БЛОГ ПРО ВИНО. SOAVE

Друзі, весна уже близько і хочеться поговорити про білі вина 🙂

У цій статті поговоримо про класику білих вин Італії – Soave

 1. Назва

soave

За однією легендою вино отримало назву від одойменного міста. Місто Соаве мало статус пагуса в Римскій імперії через близкість від Виа-Постумия. Але саму назву містечко отримало в папській буллі 1145 року: Suavium. Це ім’я, з іншого боку, асоціюється з назвою групи північнонімецьких племен – свевав, відомих при Цезарі як svevi або svebl, а в середні віки – як suavi.

За іншою легендою походження назви вина Соаве має відношення до Шекспіра та його Ромео, правда, не до кінця зрозуміло, назвав він так вино, яке вони разом з Джульєттою випили чи її поцілунок. А вся справа в тому, що слово soave в італійській мові означає «ніжний, солодкий, делікатний, приємний» – це можна присвоїти як вину, так і поцілунку.

 1. Історія

900_900_fixed

Розквіт Соаве настає після того, як в 1270р.  містечко було передано Вероні, за часів правління великих Скаліджерів, які перенесли туди центр влади та відбудували новий замок. А Кансіньоріо деллаСкала, правитель Верони, обгородив його муром в 1379 році. Стіна зберіглася до сих пір.Місцеве вино отримало велику славу на початку XIV століття, за часів правління Кансіньоріо – Кангранде 1, аймогутнішого правителя з роду Скаліджерів. Ймовірно, роль в  популяризації вина відіграла дружба Кангранде з великим італійським поетом тих часів Данте Аліг’єрі.

pieropan2998982234_m

Важкі часи для Соаве наступили в XIX столітті, коли зросла конкуренція з винами Рейну і Токаю. На початку ХХ століття створений перший винний кооператив в провінції Верони.У 1960-ті роки вина Соаве користуються великою популярністю за кордоном, що призводить до прийняття в 1968 році статуту Soave DOC,що значно розширило класичну зону до нинішніх розмірів. Бум вин з нового світу в 1980-ті створює нові труднощі для вин Соаве, які на той час виробляються в основному кооперативами і були вельми невиразними. Приватні виробники якісних вин ніяк не можуть позбутися від цього іміджу, і, щоб їм допомогти, у 2001 році приймається новий статут Soave Superiore DOCG. Щоправда, він знову враховує інтерес гігантських кооперативів, що призводить до виходу з аппелласьона ряду приватних виноробів. Поправки від 2005 року становище особливо не врятували. Соаве на сьогоднішній день – це море посереднього кооперативного вина і невелика кількість дуже якісних вин сімейних виробників.

 1. Факти та цифри

musica-e-vino

 • один з найстаріших апеласьйонів Італії (з 1 931 р.)
 • загальна площа всіх DOC і DOCG Soave – 6365 га
 • 13 комун, з них найбільші Монфорте-д’ Альпоне ( 1 570 га), Соаве( 1460 га) та Колоньола-ай-Колли ( 1130 га)PowerPoint Presentation
 • практично 60% всіх земель заняті під виноградники – один з найбільших показників у світі.
 • 92,3% всіх виноградників займає Гарганега
 • 80 виноробень
 • 8 кооперативів
 • 17 негоциантів
 • загальне виробництво 70 млн пляшок в рік
 1. Сорти винограду

870_742_fixedwidth

Купаж Soave повинен мінімум на 70% складатися з Гарганеги (читається з наголосом на друге «а»), проте цей сорт займає 90% всіх виноградників району. Її походження не дуже зрозуміле. Навіть зовні вона не схожа на жоден інший італійський сорт, хоча дехто намагаються порівняти її з південним греканіко (через ім’я), або зарахувати до великої родини треб’ьяно. Імовірно сорт з’явився в результаті схрещування середземноморських білих сортів з місцевою дикою лозою. Сорт дуже пізній – його збирають у жовтні, пізніше за усі. Ягода має дуже товсту шкірку, що на пару видовженою гроною дозволяє Гарганезі протистояти осіннім туманам (і підвищеній вологості), що йде з півночі долини По. Лоза Гарганеги тендітна, вона погано тримаються на шпалері, тому оптимальним способом підв’язки для цього сорту вважається пергола (навіс у вигляді трохи витягнутої вгору букви «Г», більшої людського зросту).

IMG_20170517_070410.jpg

 1. Класифікація та типи

soave-wine-infographic

Перша «класифікація» зони Соаве з’являється ще в 1228 р. У XVI столітті в Соаве одними з перших приходять до нової форми вирощування лози, відокремивши її від дерев, навколо яких вона росла, як ліана, і створивши «перголу». У 1931 році вперше в Італії була обмежена зона виробництва вина і це було Соаве. Перший DOC Соаве отримує в 1968 році, в роки експортного буму. Цей закон змінювали двічі – в 1976  і 1992 роках, в основному в частині співвідношення і кількості допустимих сортів. Протиріччя зав’язалось  в 1998 році. Єдиний статут DOC, що існував до цього, визнавав дві зони виробництва: історично класичну, в основному горбисту (Soave Classico), розміром 1100 га і нову зону, розташовану в основному в долині (просто Soave). Вин було 8: тихе і ігристе, звичайне і класика, і ці 4 вина могли бути або сухими, або солодкими (речьото). У 1998-му ввели Recioto di Soave DOCG, виділивши в обох зонах виробництва окремі, в основному горбисті, ділянки. Вин залишилося 8, а законів (статутів) стало два. У 2001 році з’явилась третя зона Соаве – Soave Superiore DOCG, створена для тихих сухих вин, вироблених на виноградниках зони Recioto. Останній закон ввів ще й категорію Riserva. Різновидів Соаве стало 12. Після цього ще створили зону Soave Colli Scaligeri – це все горбисті ділянки, які «не підрахували» в законах DOCG. Після цієї поправки видів Соаве стало 16. А якщо врахувати, що Soave Spumante може бути extra brut, brut, extra dry і dry, то всього отримаємо 28 (двадцять вісім!) різновидів.

soave-wine-taste

 1. Речьотто ді Соаве

241

Речьото відоме в своєму червоному варіанті – з Вальполічелли. У Соаве воно, природно, біле. Свого часу для його виробництва з грон відрізали «вушка» – їхні верхні бічні частини. Їх підсушували на дерев’яних або бамбукових піддонах в прохолодному провітрюваному приміщенні (зазвичай під дахом будинку). Взимку піддавали повільній ферментації і до Великодня отримували натуральним чином солодке вино. Речьото завжди вважалося вином багатих і аристократів. Саме в біле Речьото закохався свого часу Данте, і це принесло популярність всьому Соаве. Речьото ді Соаве полонить абрикосовими тонами, які переплітаються з нотами мигдалю, солодких спецій і цитрусових, що робить це вино дійсно одним з найбільш цікавих десертних білих вин Італії. І досить рідкісних: річне виробництво трохи більше 300 тис. пляшок. Воно прекрасно саме по собі може виступати в якості десерту, але також добре підійде до випічки з мигдалем чи до сирів.

 1. На кого звернути увагу

Друзі, тепер у статтях завжди буде рубрика – “На кого звернути увагу” де я даватиму рекомендації, що до націкавіших виробників. Ось список по Soave: Anselmi, Inama, Pieropan, Gini, Рга, Allegrini, Suavia

Читайте також – БЛОГ ПРО ВИНО. ВАЛЬПОЛІЧЕЛЛА


Мені буде цікаво почути Ваші думки в коментарі. Також приєднуйтесь до мене на Facebook
P.S.: Хочете отримувати нові цікаві статті першими, тоді підписуйтеся на блог !


Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s