БЛОГ ПРО ВИНО. MADEIRA

Друзі,  сьогодні поговоримо про вино народжене сонцем – Madeira.

У цій статтіви знайдете 7 речей які ви повинні знати про Мадеру.

  1. Назва

Madeira-Islands-2

Мадера – це одне з найпопулярніших кріплених вин світу. Вона отримала свою назву від однойменного острова Мадера. Це невеликий, красивий вулканічний острів, що знаходиться посеред Атлантичного океану. Мадера входить до складу Португалії

  1. Історія

Funchal-Bay.jpgПерші згадки про вино з о. Мадера датуються 15 століттям. Звичайно, вони стосуються  моряків, які здійснювали багатомісячні плавання в Індію і назад на торгових та військових суднах. В той час острів був проміжним пунктом, де кораблі завантажувались місцевим вином для продажу. З часом моряки звернули увагу на те, що коли вони повертались, непродане вино не тільки не зіпсувалось, але й стало кращим та цікавішим. Тривала подорож бочок з вином в спекотному тропічному кліматі надавала вину дивовижний аромат і смак, а також розкішний бурштиновий колір.

discovering-madeira-imageLinkfoto-vicentes-nos-barcos-1280x720Також, варто наголосити, що на той момент європейці вже кріпили всі вина, додаючи туди невитриманий виноградний спирт (цю технологію вони запозичили у маврів) . Вино, яке вони брали з собою в плавання або на продаж, було кріплене і тому окислялось дуже повільно.

Звичайно ж, винороби вирішили з’ясувати, що вплинуло на смак вина. Спершу вони зробили припущення, що якість напою безпосередньо залежить від морських мандрівок і безперервних коливань, тому почали споруджувати гігантські стелажі у вигляді маятника, на яких розгойдували бочки з вином, але, як не дивно, це зовсім не покращило його смак.

Другим припущенням була думка про те, що кріплене вино стало таким чудовим завдяки тропічній спеці. Саме вона і виявилась вірною. За довгий час технологія виготовлення зазнала змін, але про це у наступному пункті

300-history-old-map

  1. Спосіб виробництва

IMG_1259Мадеру часто називають вином «двічі народженим сонцем». Перший раз вона народжується на виноградниках, де сонце дарує життя ягодам. А другий раз уже через свою технологію виробництва, яку зараз розділяють на два способи : Estufado та Canteiro

1-s2.0-B9780123849274000075-f07-01-9780123849274

Врожай для майбутньої Мадери збирають з середини серпня і аж до листопада. Після збору ягоди відправляють під прес, при чому, кожен сорт винограду витримується та бродить в різних чанах. В залежності від стилю Мадери (сухого чи солодкого) час бродіння буде відрізнятись (чим сухіший стиль – тим довше проходить бродіння), після його закінчення в отримане вино додають виноградний спирт (95%), підвищуючи міцність вина до 17-20%. Згодом готове вино відправляють на витримку, яка і проходить у два різних способи

За методом Estufado вино переливають в величезні нержавіючі чани і починається процес підігріву, при якому в вино опускаються змійовики, наповнені гарячою парою. Таким чином, Мадера нагрівається до температури 40-50 ˚С, а потім відбувається витримка вина і охолодження. Даний процес триває близько 5 місяців. Після чого виконується аерація. Вино відкачують і знову заливають в ті ж чани кілька разів, щоб Мадера могла «подихати» киснем. Перед тим як потрапити на полиці магазинів така Мадера повинна бути витримана мінімум 2 роки. Таким способом виробляється базова Мадера.

The Vinage of 2003, seen at ABSL

Способом Canteiro виробляють високоякісні Мадери, за яким їх витримують у старих дубових діжках виключно на сонці. При чому, бочки розміщують під відкритим небом для прямого впливу сонячних променів (до трьох літніх сезонів), або ж встановлюють бочки в оранжереях (в холодну пору року), щоб температурні перепади не вплинули на смак вина.

Така витримка за часом може тривати до 7 місяців. Цей спосіб і називається – мадеризація вина. Такі вина витримуються мінімум 3 роки.

  1. Сорти винограду

221513Для виробництва Мадери використовують наступні місцеві сорти винограду:

Sercial .За звичай з цього сорту виробляють сухі стилі Мадери, адже він росте на високогірних виноградниках, через що пізно дозріває. Часто подають як аперитив.

Verdelho. На основі цього сорту виробляють напівсолодкі та напівсухі вина. Інколи у винах можна відчути легку димність.

Boal. З нього роблять класичні десертні вина з яскравим ароматичним профілем.

Malvasia обо як її тут називають Malmsey. З неї роблять найсолодші та найнасиченіші вина

Tinta Negra. Його називають робочою конячкою, на основі цього сорту створюють найпростіші та базові Мадери. За звичай досить нейтральний в ароматі.

  1. Класифікація та типи

Існують два основних типи Мадери, які у свою чергу поділяються на декілька стилів:

Single-Varietal Madeira: Мадера найвищої якості, виготовлена на основі одного з 4-ох основних сортів, про які ми говорили вище.

Blended Madeira: Недорогі вина середньої якості, які розділяються на різні вікові категорії

Madeira-Infographic.png

Finest Madeira – базовий стиль Мадери, створена з винограду Tinta Negra та витримана 3роки.

Rainwater Madeira – мадера, яка повинна бути витримана  не менше трьох років. Цей недорогий стиль добре підходить для приготування їжі та коктейлів. Це досить фруктовий стиль мадери, який також виробляється на основі сортку Tinta Negra.

Reserva  цей термін як і для більшості вин Європи так і для  Мадери є розмитим. Щоб отримати цю категорію вина повинні бути витримані від 5 до 10 років. Існує також категорія Special Reserve– 10-15 років витримки, плюс до цього вина проходять більш якісний виноробний процес. Extra Reserve– 15-20 років витримки.

Останній підвид Мадери це вина з указанням мінімального віку витримки, наприклад 20-річна Мадера – це бленд вин з різних вінтажів, що у ході дегустації показали що їхній смак  відповідає не менше як 20 рокам, а часто і старше. 30-річна і 40-річна Мадейра проходять цю саму схему.

  1. Мадера та кулінарія

Madeira-wine-and-food-pairingНасичений та складний смак Мадери дає їй змогу виступати інгредієнтом для соусів чи маринадів. Її також часто використовують для салатних заправок чи для деглазування. Для кулінарії використовують звісно базові купажовані Мадери, найоптимальніший варіант – це Rainwater. Спробуйте використати Мадейру для приготування рагу чи тушкованих грибів.

  1. На кого звернути увагу

Ось спискок кільков виробників, які зможуть розкрити смак Мадери

Henriques & Henriques, Blandy’s, Justino’s

Читайте також –БЛОГ ПРО ВИНО. МАРСАЛА


Мені буде цікаво почути Ваші думки в коментарі. Також приєднуйтесь до мене на Facebook

P.S.: Хочете отримувати нові цікаві статті першими, тоді підписуйтеся на блог !


Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s